Ardeşen’de Trabzon Hurması dağıtıldı

Rize'nin Ardeşen ilçesinde Rize Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan "Trabzon Hurması yetiştiriciliğinde ben de varım" projesi kapsamında fidan dağıtım töreni gerçekleştirildi.

14 Aralık 2021 Salı 10:05
Ardeşen’de Trabzon Hurması dağıtıldı
Rize'nin Ardeşen ilçesinde Rize Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan "Trabzon Hurması yetiştiriciliğinde ben de varım" projesi kapsamında fidan dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Bakanlığının Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesinin alt projesi olan "Tarımsal Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında Rize Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan "Trabzon Hurması yetiştiriciliğinde ben de varım" projesi kapsamında Ardeşen ilçesinde fidan dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Yetiştiriciliği her geçen gün artış gösteren ve Rize’de alternatif ürün olarak talep edilen Trabzon hurmasının fidan dağıtım töreni Ardeşen Belediyesi İtfaiye Binası önünde gerçekleştirildi.

 

Törene; Ardeşen Kaymakamı Ekrem Çeçen, Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kâhya, Tunca Belediye Başkanı Ahmet Naci Aytemiz, İlçe Emniyet Müdürü Fatih Furkan Ersoy, İlçe Jandarma Komutanı Erdal Yıldırm, AK Parti Ardeşen İlçe Başkanı Mustafa Terzi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Reşat Yazar, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ali Osman Önçırak, MHP Ardeşen İlçe Başkanı Cemil Bayrak, İYİ Parti Ardeşen İlçe Başkanı Mehmet Zeki Demircioğlu, Ardeşen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Kuyumcu, Ardeşen Esnaf ve Sanatkârlar Oda Başkanı Tahsin Bekir Yazıcı, İlçe Ziraat Odası Başkanı Turan Kabaoğlu, İlçe Müftüsü Mustafa Genç, Mahalle Muhtarlar Dernek Başkanı Sadık Yerebakan, Köy Muhtarlar Dernek Başkanı Maksut Çırakoğlu, Ardeşen Gazeteciler Dernek Başkanı Salih Navdar, Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Genç, İl Müdür Yardımcısı Selda Dalgıç, İlçe Tarım Müdürü Serkan Bilir, ilçe müdürleri, şube müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Ardeşen İlçesinde yöreye uygun çeşitlerden, her bir üreticiye 1 dekara 40 fidan olmak üzere 50 üreticiye toplamda 2 bin adet Trabzon Hurması fidanı dağıtıldı. 

ileride kurulması düşünülen meyve depolama ve kurutma tesisleri sayesinde İl ekonomisinde önemli bir yere sahip Trabzon hurmasının katma değerinin arttırılması, ticari bir ürün haline gelmesinin sağlanması çalışmalarının devam ettiği belirtildi. 

Tören, Trabzon hurması fidelerinin dağıtımı ile son buldu.    Yorumlar

banner153
Arşiv