Ardeşen’de mermer ustası, Mermerde Hamsi Pişirdi

Doğu Karadeniz’de tezgâhlarda yerini alan hamsiye talep yoğun. Rize’nin Ardeşen İlçesinde bir mermer ustası alışıla gelmişliğin dışına çıkarak mermer üzerinde hamsi pişirdi.

02 Kasım 2023 Perşembe 15:47
Ardeşen’de mermer ustası, Mermerde Hamsi Pişirdi
Doğu Karadeniz’de tezgâhlarda yerini alan hamsiye talep yoğun. Rize’nin Ardeşen İlçesinde bir mermer ustası alışıla gelmişliğin dışına çıkarak mermer üzerinde hamsi pişirdi.Karadeniz insanının sofrasında her daim yer bulan Hamsi Rize’nin Ardeşen İlçesinde sıra dışı bir mangal tekniğiyle habere konu oldu.
Rize’nin Ardeşen İlçesinde Mermer Üzerinde Hamsi pişirerek yiyen Emek Mermer İşletme sahibi Salih Kanoğlu; “Biz bu keyfi ve lezzeti yıllardır yapmaktayız. Sizin şimdi haberiniz oldu diyerek, Mermer üzerinde nar gibi kızaran hamsilerden basın mensuplarına ikram etti. Rize’nin Ardeşen İlçesinde mermer mangal buluşu ile öne çıkan Kanoğlu sözlerine şöyle devam etti; “ Karadeniz’de Hamsi bolluğu yaşandığında biz Lazların bir deyimi vardır, (Hamsi Kavağa Çıktı) deriz bu yıl da Hamsi Mermere çıktı diyoruz.Bu buluş tamamen bize ait. Mangalda Hamsi kızartmasının lezzeti elbette tartışılmaz ancak Mermer üzerinde yapılan ızgarayı mutlaka tatmanız gerek. Bu yöntemde Hamsinin yağı kaybolmuyor ve üzerine kül tozu yapışmıyor. Eşsiz bir damak tadıyla doğal aromasında pişen Ardeşen usulü Mermer üzerinde Hamsi Izgaranın patentini almak içinde başvuru yapacağız. Dedi.

Haber: Murat UÇKAN


    Yorumlar

banner153
Arşiv