Ardeşen’de Köy muhtarlarına üzüm sıkma makinesi dağıtıldı

Rize'nin Ardeşen ilçesinde Ziraat Odası tarafından yapılan proje kapsamında İlçeye bağlı Köyler arasında kura ile belirlenen Muhtarlara pekmez yapımında kullanılan üzüm sıkma makinesi verildi.

27 Temmuz 2022 Çarşamba 10:21
Ardeşen’de Köy muhtarlarına üzüm sıkma makinesi dağıtıldı
Rize'nin Ardeşen ilçesinde Ziraat Odası tarafından yapılan proje kapsamında İlçeye bağlı Köyler arasında kura ile belirlenen Muhtarlara pekmez yapımında kullanılan üzüm sıkma makinesi verildi.Ardeşen Ziraat Odası tarafından yapılan devir teslim törenine Ardeşen Kaymakamı Ekrem Çeçen, Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, Ardeşen Ziraat Odası Başkanı Turan Kabaoğlu, Daire Müdürleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

 

Devir teslim töreninde konuma yapan Ardeşen Ziraat Odası Başkanı Turan Kabaoğlu; Bölgede çokça bulunan üzüm ve armut meyvesinden elde edilen pekmesin ne derece organik olduğunu dikkat çekerek, İlçemize bağlı köylerde pekmez yapımı için kullanılacak bu makineyi kura ile belirlediğimiz köylerimize vereceğiz. Proje kapsamında 30 adet talebimiz oldu ancak yüklenici firma bu sayıya ulaşamadığı için bu yıl iki köye bir adet Üzüm Sıkma Pekmez Makinesi vereceğiz. Ancak önümüzdeki yıllarda bu sayı çoğalacak ve yaygınlaştıracağız. Diye konuştu.

Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya ise; Bölgenin önemli doğal ve organik üretimlerden biri olan pekmez yapımını Ziraat Odası tarafından dağıtılan bu makinelerle hem kolaylaştıracak hem de vatandaşların bu kültürden uzaklaşmasını engelleyecek güzel bir proje olduğunun altını çizerek, önceden belirlenen ve üzüm sıkma makinesini almaya hak kazanan köy muhtarlarına bu makinenin hayırlı olmasını diledi.

 

Haber: Murat UÇKAN

 

    Yorumlar

banner153
Arşiv