Ardeşen’de Korkunç Yangın Bir Binanın Çatı Katı Kül Oldu

Rize’nin Ardeşen ilçesinde henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı meydana gelen çatı yangınında dernek binası yanarak küle döndü. Olayla can kaybı olmaması teselli edici tek detaydı.

26 Aralık 2021 Pazar 08:07
Ardeşen’de Korkunç Yangın Bir Binanın Çatı Katı Kül Oldu
Rize’nin Ardeşen ilçesinde henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı meydana gelen çatı yangınında dernek binası yanarak küle döndü. Olayla can kaybı olmaması teselli edici tek detaydı.

İtfaiye ekipleri olay yerine geir gelmez park halinde olan araçlar olmasına rağmen olaya bakın kaç dakikada müdehale ediyorlar.


Sosyal medyada yayınlanan yangın videosunda 4 dakika 39 saniye sonra itfaiye araçları olay yerine ulaşıyor.

yine aynı paylaşılan videoda olay yerinde park hallinde olan araçlara rağmen İtfaiye ekipleri yangın ilk suyu 5 dakikanın altında bir sürede verme başarısını gerçekleştiriyorlar.

 

KAÇKARBİR İtfaiye birimine gelen ihbar üzerine 24 Aralık 2021 tarihinde Rize’nin Ardeşen İlçe merkezinde bir binanın çatı katında çıkan yangına itfaiye erleri müdahale etti. Çıkan yangına çatıdan ve bina içinden olmak üzere iki koldan müdahale edilerek alevler güçlükle kontrol altına alınmış ve alevlerin yanda bulunan bitişik binalara sıçraması önlendi.

 

Yetkililerden alınan bilgilere göre Ardeşen Şehir merkezinde yaşanan olayda; Bina içerisinden müdahale esnasında ahşap çatının çökme ihtimaline karşı dışarıdan müdahaleye kısmen ara verilirken yangının alt kata ve yan binaya sirayet etmemesi için İtfaiye erlerinin bina içinde söndürme işlemi aralıksız sürdüğü bilgisi verildi.
İtfaiyenin Suyla İlgili gerçeği?

Kaçkar İtfaiye birliğinde su taşıyan araçlar ayrıdır olaya müdahale ve yangın esnasında sabit şekilde kalan merdivenli araçlar ayrıdır. Bu tıpkı yüksek bir binaya beton atan mikserlerin betonun yüksek katlara malzemeyi ulaştıran ekibin koordinesine benzer. Kırkayak denilen hortumlu araç inşaat alanında sabit kalırken mikser denilen araçların beton harcını taşıyarak sabit duran aracı aralıklarla beslemesi gibi. Bu örnekte de olduğu gibi sabit şekilde kalan merdivenli araca diğer araçlardan su bağlantıları yapılarak yangına müdahale edilmiş ve bu da vatandaşlar arasında İtfaiye aracında su olmadığı şeklinde yanlış yorumlara sebep olmuştur.

Oysaki bu ve benzeri olaylarda İtfaiye erlerinin profesyonel müdahaleler hakkında bilgi sahibi olmayan yapılan yorumlar hem bilgi kirliliğine hem de o yangında canla başla çalışan personelin hakkına girmekten öteye gitmemektedir. Eleştiri elbette yapılmalı eksikler elbette söylenmeli ancak bir konu hakkında gerekli bilgiye sahip olmadan söylenen bir cümle bile olayları yanlış yönlendirebilir.

 

Özellikle bitişik nizamda yapılaşmanın olduğu İlçemizde bu yangında üstün çabaları ile yangının alt kata ve yan binaya sirayet etmemesi içinde canla başla çalışan tüm İtfaiye erlerine tekrardan kolaylıklar dilerken yangının meydana geldiği derneğimize ve dernek yönetimine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
Haber : Murat UÇKAN 

    Yorumlar

banner153
Arşiv