Ardeşen Yamaçdere Köyü (Bakkoz) Gece Boyu Nöbetteydi

Rize'nin Ardeşen İlçesi Yamaçdere Köyü (Bakkoz), Aşıklar Tepesinde 16:00 sularında çıkan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Yetkililer yangının çıkış sebebini Anız yangını olabilir şüphesi üzerinde duruyor.

08 Mayıs 2019 Çarşamba 08:37
Ardeşen Yamaçdere Köyü (Bakkoz) Gece Boyu Nöbetteydi
Rize'nin Ardeşen İlçesi Yamaçdere Köyü (Bakkoz), Aşıklar Tepesinde  çıkan orman yangını devam ederken, yangına bölgede elverişli yol olmaması sebebi ile müdahale zorlaşıyor. Öte yandan Kaçkar Bölge İtfaiyesi ekipleri olay yerinde hazır bekletiliyor. Akşam saatlerinde başlayan sert rüzgar sebebi ile yangın büyümeyerek geniş bir alana yayılmış durumda. Yetkililer yangının çıkış sebebini Anız yangını olabilir şüphesi üzerinde dururken, yangın söndürme ve soğutmadan sonra, gerekli inceleme başlatılacak.

 

Anız Yangını Nasıl Çıkar

Anız yangınları, nadiren rast gele atılan sigara izmaritinden veya yabani zararlı kurumuş otların temizliği için yakılan ateşten çıkmaktadır. Maalesef çoğu kez anızlar, resmi makamlarca yakılması yasaklanmasına rağmen, konunun önemini yeterince bilmeyen bazı kişiler tarafından arazide temizlik maksatlı yakılan ateşle bir anda orman yangınlarına dönüşmektedir.
ANIZ YAKMANIN TOPRAK ÜZERİNDE YAPTIĞI OLUMSUZ ETKİLER:

Anız yangınlarının toprak içersindeki faydalı canlıları ve organik maddeyi yakması: Anızlar yakıldığında tarla toprağı yüzeyinde 252 oC bulan yakıcı bir sıcaklık oluşmaktadır. Bu yüksek sıcaklık toprağın üst katmanlarındaki kil gibi toprak parçacıklarını pişirmekte, topraktaki bir çok faydalı mikroorganizma ve solucan gibi küçük canlıları yakarak öldürmektedir. Ayrıca anız yakılması sonucu oluşan yüksek sıcaklık toprağın üzerindeki sap, anız gibi artıkları yakarken toprağın üst tabakasındaki organik maddeyi de yakmakta, bazı mikroelementleri bitkilerin faydalanamayacağı forma dönüştürmekte ve bu gibi tarlalarda yetişen ürünlerdir. Bundan mütevellit lütfen anız yakmayalım yakanları mutlaka uyaralım.

 

    Yorumlar

banner146
Arşiv