ARDEŞEN KENT KONSEYİ BAŞARISINI BİLEŞENLERİ İLE KUTLADI

Son bir ay içinde,ilçemiz Ardeşen’in Işıklı mahallesi Taşbaşı Mevkiinde yapılması düşünülen balık çiftliğine karşı insanlarımızın duyarlılığı şaşırtıcı boyutta idi.

01 Temmuz 2020 Çarşamba 16:15
ARDEŞEN KENT KONSEYİ BAŞARISINI BİLEŞENLERİ İLE KUTLADI
Hiçbir siyası görüş ayırt edilmeksizin, hiç bir alt yapısı olmayan bir yapı, on gün gibi kısa sürede o derece büyüdü ki tüm ülke genelinde adını duyurdu. Çevre ve doğasına bağlılığını tüm Ardeşen bileşenlerini bir araya getirdi. Bu güne kadar farklı siyasi düşünceleri nedeni ile belki kucaklaşmada zorluk yaşayan tüm Ardeşen’lileri kucaklaştırdı. Sadece bu şekilli ile bakıldığında bile tüm çevre ilçelerini kıskandıracak bir güzellikle Ardeşen’lilerin gerçek kimliğini görmek mümkün oldu. 
Dernekler, siyası parti temsilcileri,mahalle ve köy muhtarları, sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri temsilcilerini bir araya getiren balık çiftliği yapım girişimi, toplanan imzalar ile basın açıklamaları ile haklı istemler ile ses getirdi ve sonuçta Ardeşen ilçesi Taşbaşı Mevkiinde yapılacak olan çiftlik ten vaz geçildi. Ardeşen’lilerin birlikteliği başarıyı getirdi.
27.06.2020 tarihinde bu birliktelik bitmesin çevremize, doğamıza karşı birlikteliğimiz sürsün diyen bileşenler, çiftlik kurulması düşünülüp iptal edilen Taşbaşı mahallesi Balıkçı Barınağında bir araya gelip evlerinde hazırlanan yöre yemekleri ile bir araya geldiler.
Yemek sonrasında katılımcılar özet olarak görüşlerini şu şekilde paylaştılar;
Sevilay ÖNÇIRAK YANILMAZ:(Ardeşen Kent Konseyi Derneği Başkanı) Biz hiçbir zaman üretime karşı olmadık, bunu her fırsatta dile getirdik. Üretim olsun ama insanların yaşam alanlarına zarar vermesin, çevreyi kirletmesin, biz her zaman üretimin yanındayız. Bu birlik ve beraberlik gerçekten çok güzel oldu, siyası görüş yok tamamen çevremiz, denizimiz, insanımız ve çocuklarımız var oldu. İnşallah bu kalıcı bir birliktelik olur. Bundan sonra lazım olmaz ama lazım olduğunda da dilerim ki yine hep birlikte oluruz. Birlikteliğimiziz için herkese çok teşekkür ediyorum.
HAKAN GÜLTEKİN: (Eski Ardeşen Belediye başkanı) Burada her görüşten insan var, yaklaşık 40 kişi bir aradayız. Avukatlarımız, muhtarlarımız, dernek, sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri temsilcileri burada.Amacımız,Ardeşende güzellikleri yaşamak, iyi olan şeyleri desteklemek, kötü olanlara ise karşı olmak. Kısa sürede düşünce farklılığı olmadan, Ardeşen için, temiz çevre ve deniz için, çocuklarımıza daha güzel bir çevre bırakılması için bir süreç izlendi, karşı duruş sergilendi. Bu bizler için önemli ama gelecek için daha önemli. İnşallah bundan sonra adım atılırken halkın olumlu, olumsuz tepkisihesap edilir. Burada güzel insanlar var hanımların elleri ile hazırladıkları imece usulü ile güzel yiyecekleri yedik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. 
Sonuç güzel oldu, bundan sonar Çayeli,Derepazarındaki evraklar ve bu birlikteliğimiz olduğu müddetçe yeni bir girişim olmayacağını düşünüyoruz. Biz tabii ki bu tür tesislere karşı değiliz, ancak yerleşim alanlarında olmasın,yüzme alanlarında olamasın, sahilleri kullananlara, balıkçılarımıza zarar vermesin isteriz.
Tahsin OCAKLI: (İş adamı)Tüm Ardeşen ’linin ortak bir paydada birleştiğini gördük. Tehlike henüz bitmedi. Ardeşen sınırları içindebin ton altında kapasitede olup ÇED Raporuna ihtiyaç duyulmayan projeler için müracaatlar var. Dolaysı ile bu dinamik ruhun ilçemiz sınırları içinde yapılacak projeler için karşı duracağını hepimizin dillendirmesi gerekiyor. Bin ton altında deyip yapacakları ilavelerlekapasitelerini büyütecekleri bir durum söz konusudur. Bu proje gerçekleşse idi, 150 tane balıkçımız işsiz kalacaktı, onlar rahatladı. Kalbi bizimle atan denize girecek insanlarımızın yüzme alanları yok olacaktı, onlar da rahatladılar. Aynı kaygıyı içimizde saklı tutup bir müdahale olması durumunda basın yolu ile birlikteliğimiz ile veya bireysel olarak kıyılarımızın yok olmasını istemediğimizi bildirmemiz gerekiyor. Bunu yapacağımıza inanıyorum. Eminimki beraberliğimiz sürecektir.
Ahmet Mollamehmetoğlu: (Su Ürünleri Mühendisi)Bu tesislerde 200, 300 kişi çalışacaktı deniliyor, oysa çiftlikte toplam 18 kişi çalışacaktı.  Bunun 8 tanesi dışarıdan gelecek teknik personel, hamaliye işini yapacak kalan 10 kişi Ardeşen den olabilecekti. İşleme tesisi kurulması durumunda 500 kişi çalışacaktı söylentisi de doğru olmayıp 40- 50 kişi sadece hasat zamanında yanı mart, nisan ve mayıs ayında çalışacaktı. Yanlış avlama sonucundadoğal balıklarımız yok oluyor, balığa ihtiyaç duyuyoruz. Ülkemizde doğru ve zamanında avlanma yapılırsa tüm Türkiye’ye yetecek ve ihracat edebilecek 2 - 3 milyon ton balık üretilebilir bu unutulmamalı.
Başka ülkelerde denizde somon yetiştiriliyor Türkiye’de neden yetiştirilmesin deniliyor. Başka ülkelerde kurulan tesisler okyanusta ve atıkların deniz dibine bırakılan hunilerle toplanıp gübre yapımında kullanılması ile kirlilik önleniyor. Kendi ürettikleri besin maddeleri ile balık üretiliyor, dışa bağımlı değiller.  Oysa Türkiyede üretilen 30 liralık balığın 17 - 22 lirası yem maddesi satan yabancı lobilere gidiyor dışa bağımlılık söz konusudur. 
Yapılacak tesisler kıyıdan 1 km uzakta olacak deniliyor tesise 500 metre yaklaştığınızda uyarı alıyorsunuz, 200 metre yaklaştığınızda ise tamamen yasak var yaklaşmanız imkansızlaşıyor, bu düşünüldüğünde yüzme ve avlanma bölgemizin nasıl etkileneceğini görmek daha anlaşılır oluyor.
Remzi Kutanoğlu: (Avukat)Birçok insanımızın kafasında bu iş bitmiş gibi bir algı var, bu iş bitmedi. Ardeşen Kent konseyi aracılığı ile bu grup önümüze gelen bu tarz projeleri artıları ve eksileri ile gerçekleri ile kısa bir duyuru şeklinde vatandaşı bilgilendirmeye devam etmelidir hazırlayıp yayınlayabiliriz.
Ferhat ARTAN: (Avukat) Ardeşen olarak karşı durduk ve başardık. Başarıda katkısı olan her kesi kutluyor, teşekkür ediyorum.
Fatih KAHYA: (Mali müşavir) Bu iş başından beri planlı bir şekilde yürüdü. Herkesin katkısı çok değerli idi. Yapılması gereken bu gün için yapıldı, ilerisi içinde ne yapılması gerekiyorsa çalışmalarımızı o yönde yapmamız gerekir. Katkısı olan herkese teşekkür ederiz.
Cengiz TEKİN: (Ankara Ardeşen Kültür Derneği yönetim kurulu üyesi)Derneğimiz kuruluşundan itibaren çevre duyarlılığı ile hareket etmektedir. Bu duyarlılığı geçmişte sahil yolu yapımında da gösterdik. Balık Çiftliği konusunu bilimsel açıdan olumlu ve olumsuz yönleri ile araştırarak olumsuz yönlerinin çok fazla olacağını gördük. Projenin gerçekleşmesine karşı olduğumuzu basın açıklaması yaparak kamuoyuna duyurduk. Ardından Turizm Bakanlığına Ardeşen sınırları içinde turizm alanı olduğu ve diğer gerekçeleri bildiren bir dilekçe ile işletmenin kurulmamasını istedik. Butür işletmeler için bakanlıklarınil müdürlüklerinden alınan görüşler doğrultusunda karar verildiğini biliyoruz. Henüz tehlikenin bitmediğini görmek mümkündür.  Rize il tarım, turizm ve çevre müdürlüklerine bu duyarlılığımızı Ardeşen’liler olarak duyurmamız gerektiğine inanıyorum. KentKonseyi Derneği aracılığı ile çevre platformu kurulması ve bu birlikteliğin Ardeşenimiz için devam etmesini diliyorum.
DURSUN YAŞAROĞLU:Bu kadar çok insanın bir araya gelebileceğini hiç kimse tahmin edememiştir.  Derepazarı ve Çayeli’ni iptal ettirildi neden Işıklı iptal ettirilmedi bunu anlamak mümkün değil. Bu çevre bilinci olduğu müddetçe geleceğimize güzel bir Işıklı bırakacağız, buna eminim. İnsanüstü Ardeşen’lilik ve çevre bilinci ile hareket eden insanlarımız var, onlara teşekkür ediyorum. Böyle bir yemeği düzenlemek çok anlamlı oldu, emeği geçen her kese var olun, sağ olun diyorum.
Bu duyarlı davranış, bukardeşlik ve birliktelik Ardeşen de yaşanacak her güzellikte devam etmesi dileklerimle…
Haber: Cengiz TEKİN

    Yorumlar

Arşiv