Ardeşen Işıklı Sakinleri Bu Sloganla Seslerini Duyurmaya Çalışıyor.

Ardeşen Işıklı Köyü sakinleri; Ardeşen’de balıkçı kafesi istemiyoruz. Üretime karşı değiliz. Bu proje daha müsait alanlarda yapılsın. Ardeşen’in başka alternatif yüzme alanı yok. Kıyı balıkçılarımızın geçimlerini sağladığı başka bir avlanma alanı yok ama şirketin bu projeyi yapacağı başka alternatifleri var. Diyerek kamuoyuna bir bildiri yayımladılar.

17 Haziran 2020 Çarşamba 11:41
Ardeşen Işıklı Sakinleri Bu Sloganla Seslerini Duyurmaya Çalışıyor.

Ardeşen Işıklı Köyü sakinleri; Ardeşen’de balıkçı kafesi istemiyoruz. Üretime karşı değiliz. Bu proje daha müsait alanlarda yapılsın. Ardeşen’in başka alternatif yüzme alanı yok. Kıyı balıkçılarımızın geçimlerini sağladığı başka bir avlanma alanı yok ama şirketin bu projeyi yapacağı başka alternatifleri var. Diyerek kamuoyuna bir bildiri yayımladılar.

 

Konuyla ilgili Rize Valiliğinden yapılan duyuruda:

Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Sürsan su ürünleri sanayi ve ticaret anonim şirketi tarafından Rize İli, Ardeşen İlçesi, Işıklı Mahallesi mevkii açıklarında deniz ağ kafeslerinde su ürünleri yetiştiriciliği projesi (3,000 ton/yıl) yapılması planlanmaktadır. Söz konusu proje için çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince aşağıda belirtilen tarih ve saatte faaliyetle ilgili halkın bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla “ Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacaktır.

Halkımıza saygı ile duyurulur.

Toplantı yeri: Ardeşen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Çok Amaçlı Toplantı Salonu – Ardeşen/Rize

Toplantı Yerinin Adresi: Atatürk Caddesi No:112 Ardeşen/Rize

Toplantı Tarihi: 26.06.2020

Proje Saati: 10.00

Proje Sahibi: Sürsan Su Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi. Tel:03624316099.

ÇED Raporunu Hazırlayan Kuruluş: Sistem Mühendislik Danışmanlık İnş. Nak. Tur. Mad. Orm. İth. İhr. San ve Tic. Ltd. Şti. Tel: 02522123693Ardeşen Işıklı Köyü sakinleriArdeşen’de balıkçı kafesi istemiyoruz” diyerek başlattıkları imza kampanyasıyla seslerini duyurmaya çelişiyor.

Bu bağlamda Kafkas Balıkçılığı ile ilgili bir bilgi yayımladılar.

Yayımlanan bilgi içeriğinde kafes balıkçılığına vurgu yapılarak; “Kafes balıkçılığı, belli kriterlere göre belirlenen uygun yerlerde, yöre halkının da uygun görüşleri alınarak uygulanabilen; ekonomik ve sosyal yönleri ile istihdam ve döviz kazandırıcı boyutları da olan bir konudur.

Ülkemizin diğer sahillerinde; yerel özelliklere göre yapılmış eski uygulamalar, Ardeşen Işıklı sahillerine örnek gösterilemez.

Ardeşen Işıklı sahillerinin kendine has özellikleri, plajları ve balıkçıları vardır ve yöre halkı bu kazanımlarını olumsuz etkileyecek mahiyetteki gelişmelere izin vermeme konusunda fevkalâde kararlı bulunmaktadır.

Yöre halkı, sakıncalı bir uygulamaya izin verilmemesi için tüm gayretleri gösterilecektir.

Sonuç olarak; yapılması düşünülen uygulamanın, ne getirip ne götüreceği değerlendirilecek ve en doğrusu ne ise o yapılacak...

Kalın sağlıcakla.” İfadelerine yer verdiler.

 

Başlatılan imza kampanyasına CHP Ardeşen İlçe Başkanı Ö. Faruk Buçan da bizzat katılarak destek verdi.

Konuyla ilgili Av. Remzi Kutanoğlu sosyal medya üzerinden kişisel paylaşım hesabından şunları kaydetti; “Ardeşen'de yüzülecek tek alana kafes kurulması hakkında susan kişi veya kişiler, bunu kabul ediyor demektir. Üstüne basarak belirtmek gerekirse Ardeşen’inin menfaatinden başka menfaati asla kabul etmiyoruz. Ayrıca bu konu Siyasi bir konu değildir.

Herkes usulünce, sağa sola saptırmadan görüşünü bildirmelidir. Çekinmeye gerek yoktur. Bu konulardaki vatandaşlarımızın paylaşımları da hiç bir tarafa çekilmemelidir.

Bu projenin yapılacağı yer olarak, Rize dışında başka müsait illerde uzun koridor ve kırsal alanlar mevcuttur.” Dedi.Öte yandan Işıklı Köyü sakinlerinden Necip Akmermer’de sosyal medya üzerinden kişisel paylaşım hesabından bir açıklama yaptı. “Bir kaç gündür, Ardeşen ve Fındıklı ucu açık olduğundan daha da genişleyecek ve de uzayacak, yapılması düşünülen Kafes balıkçılığı, bölgemiz için bir tehdit olarak duruyor. Bazı arkadaşlara şaka gibi geliyor ama öyle değil.

Birçok yerde yapılan çiftliklerden doğan kirlilik ortada, hatta geçenlerde bunla ilgili yazı paylaştım.

Şayet buna engel olamazsak, sonuçları ne olur hakkında biraz bahsedeyim.

1.Çifliklere atılacak balık yemleri, birçok bileşenden oluşuyor, başta balık yağı, bunların bir kısmını balıklar yiyor diğer bir kısmı dibe batıyor ve akıntı ile beraber savruluyor, sağa sola, dalganın etkisiyle kıyıya vuracak ve sahillerde koku yayacağı gibi denize girmek imkânsız olacak. Pazar'da bulunan balık fabrikasına sahilden gidenler beni iyi anlar.

2.Bölgemizde Ardesen'den Fındıklı'ya kadar olan bölümlerde 3-4 alanda denize girme noktaları var, çiftlik yoğunlaştıkça, beraberinde kirlilikte artacak, bu bölgelerde artık denize girmek hayal olacak çünkü deniz hareket sürkülasyonu yani akıntı genellikle, dalganın da etkisiyle batıdan doğuya doğru akar, haliyle dediklerim kaçınılmaz olacak.

3.Pröfösyönel ve de amatör olarak balıkçılıkla uğraşan arkadaşlar, şayet çiftlikler olursa, Mezgit ağlarını kuramayacaklar, Kalkan balığı ağlarını kuramayacaklar, Palamut uzatma ağlarını atamayacaklar, olta balıkçılığı, balıklar çiftliklerin yemlerine gideceğinden, yanına yaklaşamayacakları gibi haliyle olta balıkçılığının tadı da kalmayacak.


Denizimiz şayet, açık deniz olsa yani Ege, Akdeniz gibi belki bir nebze kurtarabilirdi ama birde kapalı deniziz, farkındasınız sanırım, aşırı yağış durumunda derelerin taşıdığı odunları, kimi sahile vurur, kimi açık sulara güder çünkü başka gidecek yeri yok, açık sulara gidende dönüp durur ve sahile vurur.

İşte denize yüzenler bunu bilir.


Toplum yararı kesinlikle söz konusu değil.

Tamamen bir kişinin kazancı söz konusu.


Açıkçası her yönüyle bizleri etkileyecek bir proje.

Buna engel olmak, Rize Merkez ve İlçeler olarak hiç bir bölgeyi ayırmıyorum çünkü buna engel olamazsak, yarın diğer bölgelerde de bu çiftliklerden kurulacak, buna adım gibi eminim.

Bu konu kesinlikle siyasi olarak asla bakmayın.

Şuan bu konuyla ilgili mücadele eden kişiler, her siyasi düşüncede arkadaşlar el ele çalışıyor.

Toplumsal duyarlılık yeterince var, herkese teşekkürler.

Son olarak, bu konuyla ilgili toplantı önceki yazılarımda duyuruyu sizlerle paylaştım ama bir kez daha belirtmekte fayda var.

Yer: Ardeşen Halk Eğitim merkezi Konferans salonu.

Tarih:26.06.2020

Saat 10:00

Şimdiden duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederim.

Sağlıcakla kalın.

Necip AKMERMER. 


    Yorumlar

Arşiv