Ardeşen Belediyesi GES için kolları sıvadı

Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya’nın MEGA projelerinden ve sürdürülebilirliği olan yatırımlardan GES Güneş Enerjisi hayat buluyor.

24 Ekim 2023 Salı 10:41
Ardeşen Belediyesi GES için kolları sıvadı
Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya’nın MEGA projelerinden ve sürdürülebilirliği olan yatırımlardan GES Güneş Enerjisi hayat buluyor.

 

Her büyük ölçekli yatırım gibi Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımlarında da iyi kurgulanmış finansal plana ve uygun maliyetli finansal kaynağa ihtiyaç duyulur. Bu bağlamda Ardeşen Belediyesi sektörde deneyimli firmaların ihaleye girmesi adına bu yatırımı aceleye getirmeyerek tasarruf odaklı çözüm yollarını tercih etti.Peki,Güneş Enerjisi Santrali kurulumunun Ardeşen İlçesinde ve Belediyesine sağlayacağı avantajlar neler?


1-Güneş Enerjisi Santrali kurulumuyla Belediyenin ihtiyacı olan enerjiyi tükettiği yerde üreterek, tasarruf odaklı bir ekosistem kurabilme hedeflendi.

2-Her geçen gün artan enerji ihtiyacıyla beraber, maddi yükte artmakta iken, Güneş Enerjisi Santralinin verimli çalışması enerji giderinin mahsuplaşma yolu ile çözüme kavuşturulması hedeflendi.
3-Kendi enerjilerini üreten ve yöneten bir Belediye tasarruf ettiği maliyetle yeni projeler ve yatırımlara kaynak oluşturmaya da imkân sağlaması hedeflenmekte.
Ardeşen Belediyesi bu ve benzeri geri dönüşler doğrultucunda İlçede atıl olarak bekleyen ve zaman geçtikçe bataklık haline gelen arazide iyileştirme yaparak, önce dolgu ardından da üst yapı yatırımları sayesinde GES projesini hayata geçirdi.Konuyla ilgili yapılan açıklamada; “Belediye olarak GES Projemiz için inşaata başladık. İlçemizde sürdürülebilir bir projenin hayat bulmasında emeği olan herkese teşekkür ederiz. 40 dönüm üzerinde 5200 adet ve 540 WP panel için altyapı çalışmamız başladı. 2834 KWP ve 2700 KWE Kurulu güce sahip sistem için, projenin uygulanacağı yerleşkede ilk beton bloklar oluşmaya başladı. İlçemize ve bölgemize hayırlı olsun.” İfadelerine yer verildi.

Haber: Murat UÇKAN    Yorumlar

banner153
Arşiv