12 Ay Süren Proje Tamamlandı...

Proje Koordinatörü Yaşar Yeğenin yaptığı, T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen , Letonya ve Almanya gibi dünya devletlerininde içinde yer aldığı, Demokrasi Kültürünün ve Hukukunun üstünlüğünün güçlendirilmesi projesi başarılı bir şekilde tamamlandı.

11 Ocak 2016 Pazartesi 15:17
12 Ay Süren Proje Tamamlandı...
Proçe içeriği hakkında proje koordinatörü Yaşar Yeğen bir basın açıklaması yayımladı.
İşte o açıklama;
T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye ve AB Sivil Toplum Diyaloğu-III– Siyasi Kriterler Hibe Programına, derneğimiz ve Letonya Toplumsal İttifakı Derneği (Letonya) ile Alman Eğitim Kuruluşları Derneği (Almanya) ortaklığında hazırlayıp sunduğumuz ‘’Demokrasi Kültürünün ve Hukukun Üstünlüğünün Güçlendirilmesi için Avrupa Diyaloğu Projesi’’ adlı projemizin kapanış toplantısı geçtiğimiz hafta gerçekleştirilmiştir.

  

Projenin genel amacı, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ile siyasi kültürün ve demokratik katılımın/ yönetişimin sağlamlaştırılmasına katkıda bulunarak Türkiye ve AB arasındaki sivil toplum diyalogunun güçlendirmesidir. Proje 12 ay sürmüş ve başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

 

Proje kapsamında özetle;  
Proje kapsamında Almanya’nın başkenti Berlin ve Letonya’nın başkenti Riga’da birçok çalışma gerçekleştirilmiştir.  Aynı şekilde Almanya ve Letonya’dan iki ayrı heyet gelmiş ve Ayder Yaylasında Türk katılımcılar ile birlikte 4 tam günlük bir çalıştay yapılmıştır. Almanca, Letonca ve Türkçe iletişim ürünleri hazırlanmış ve çoğaltılmıştır. 125 kişinin katılımı ile Ayder yaylasında eğitim seminerleri verilmiştir. Seminerler öncesinde eğitim materyalleri hazırlanmış ve çoğaltılmıştır. üç günlük uluslararası çalıştayını bugün başlatıyoruz. Çalıştaya 43 Türk, 5 alman ve 5 Leton (toplam 53 kişi) sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılmıştır.Çalışmalar Ayder Yaylası’nda Kaçkar Risort Otelde yapılmıştır. Bu çalıştay, AB Müzakere sürecinde hak temelli STK'lara ve yurttaş girişimlerine AB Müktesebatı, müzakere süreci konusunda bilgilenmelerini ve STK'ların kendi geliştirdikleri çalışma grupları, takvimi ve biçimi çerçevesince demokrasi ve hukuk üstünlüğü alanında politika önerileri geliştirebilecekleri canlı bir diyalog zeminin oluşturulmasına vesile olmuştur.  
Bilgilerinize saygılarımızla rica ederiz.    
Yasar YEGEN Proje Koordinatörü 


    Yorumlar

banner153
Arşiv